2016 Avrupa Kupası Fikstür

Avrupa Şampiyonası en önem verilen ve futbol severler tarafından severek takip edilen turnuvalar arasında yer almaktadır. Bu sene şampiyona 10 Haziran ile 10 Temmuz 2016 tarihleri arasında Fransa’da gerçekleşecektir. Şampiyonanın en önemli ve merak edilen özelliği, bu sene yirmi dört takımın turnuvada yarışacak olmasıdır.

2016 Avrupa Kupası maçları için ayrılan farklı gruplar vardır. Bu gruplar ve takımlar artık tarih yaklaştığı için kesinleşmiştir. Dolayısıyla kamuoyundan tüm detayları takip edebilirsiniz. Şampiyonanın ön elemesinde elli üç takım yer almaktaydı ve bu takımlar arasında yirmi ört takım şampiyonaya katılmaya hak kazanmıştır. Belçika, İsveç, İzlanda, Türkiye, Fransa, İngiltere, Galler, Ukrayna, Rusya, Romanya, Polonya, Arnavutluk, İrlanda, Kuzey İrlanda, Polonya, Slovakya, Portekiz, İsviçre, İspanya, Macaristan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Hırvatistan, Arnavutluk bu takımlar arasında yer almaktadır.

Turnuva Çeyrek ve Yarı Finalleri

2016 Avrupa Kupası fikstür içerisinde farklı grupları görebilirsiniz. Turnuva formatına baktığımız zaman, yirmi dört takım için altı ayrı grup belirlenmiştir. Her grupta ört takım vardır Bu takımlarında arasında ilk iki takım on altı takım arasına girmektedir. Grupların üçüncüleri arasından çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak dört en iyi takım seçilmekte ve bu takımlar da on altılık grup içerisine kabul edilmektedir. Böylece on altı takım ikinci aşama gibi mücadeleye devam edecektir.

En iyi dört grup üçüncüsünü için bakılan kriterler arasında takımların puanları, atlan gol sayısı, gol averajı, fair play puanı ve 2015 UEFA milli takımlar sıralamasına bakılmaktadır.

2016 Avrupa kupası Türkiye fikstürü için D grubunda olan maçları, takımları ve stadyumları incelemelisiniz. Bu kısımda son iki yılın şampiyonu olan İspanya ilk sırada yer almaktadır. Çek Cumhuriyeti ikinci, Türkiye üçüncü ve Hırvatistan dördüncüdür.

Birinci çeyrek finalde: Birinci maç galibi ile ikinci maç galibi karşılaşmaktadır.

İkinci çeyrek finalde: Üçüncü maç ile dördüncü maç galipleri yarışmaktadır.

Üçüncü çeyrek finalde: Beşinci maç yenenleri ve altıncı maç yenenleri karşılaşmaktadır.

Dördüncü çeyrek finalde: Yedinci maç galibi ile sekizinci maç galibi karşı karşıya gelmektedir.

Yarı finaller birinci yarı final ve ikinci yarı final şeklinde olmaktadır. Birinci yarı finaller; birinci çeyrek final galibi ile ikinci çeyrek final galibi arasında geçmektedir. İkinci yarı final ise, üçüncü çeyrek final galibi ile dördüncü çeyrek final galibi arasında geçmektedir. Finalde ise birinci yarı final galibi ve ikinci yarı final galibi karşılaşmakta ve galip ortaya çıkmaktadır. 1984 yılından bu yana üçüncülük maçı yapılmamaktadır.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası

Turnuva dört yılda bir yapıldığı için son yapılan şampiyona 2012 yılında yapılmıştır. Bu turnuva 14. Organizasyon olarak geçmektedir. Son kez on altılı takımların mücadele ettiği turnuvadır. Polonya ve Ukrayna ev sahipliği yapmıştır. 8 haziran ile 1 temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Bu turnuvada en fazla biletli izleyici olmuştur. Şampiyona için her ülkeden dörder stadyum seçilmiştir. Totalde sekiz stadyumda maçlar yapılmıştır. Bu stadyumların beş tanesi bu turnuva için hususi olarak yapılmıştır. Bu turnuva için bunun yanı sıra demiryolları ve toplu taşıma, konaklama da iyileştirilmiş ve turnuvaya hazır hale getirilmiştir. Ukrayna ve Polonya gruptan çıkamamıştır. Final maçı Ukrayna Kiev Olimpiyat Stadyumu’nda yapılmıştır. Son şampiyon olan İspanya, İtalya ile final oynamış ve İtalyanlar 4-0 yenilmiştir. Böylece İspanya yeniden ikinci kez şampiyon olmuştur. İtalyanlar FIFA’ya katılmaya hak kazanmıştır, çünkü İspanya zaten 2010 senesinde FIFA şampiyonu olduğu için bu hakkı İtalya’ya geçmiştir.


Comments are closed.